Riidest mähkmete tüübid ja materjalid
Riidest mähkmete valikul on hea teada, mis tüüpi, mis suuruses ja mis materjalidest
mähkmeid olemas on.
RIIDEST MÄHKMETE TÜÜBID JA MÄHKME OSAD
Kõik-ühes mähe (AIO/all-in-one) – mähkmesisu ja veekindlast materjalist mähkmekate on omavahel kokku õmmeldud. Lihtne kasutada – mähkme ettevalmistamisel ei ole vaja teha täiendavaid tegevusi, kõik vajalik on juba olemas. Samas on enamike kõik-ühes mähkmete kuivamisaeg pikem võrreldes teiste mähkmetüüpidega.
Kõik-kahes mähe (AI2/all-in-two) – mähkmesisu kinnitub enamasti trukkidega mähkmekatte külge või mähkmesisud kinnitatakse omavahel trukkidega ning siis asetatakse mähkmekattesse. Mähkmevahetusel piisab sisu vahetusest (juhul kui kate ei ole määrdunud).
Taskumähe (pocket diaper) – kate, mille külge on õmmeldud riie (mikrofliis või puuvill), mis moodustab nö tasku ning mähkmesisu, mis pannakse tasku sisse. Taskumähkmeid on lihtne kasutada ning mähkmesisu püsib hästi paigal. Samas enne kasutamist on vaja mähe ette valmistada.
Mähkmekate (wrap, diaper cover) – veekindlast materjalist (PUL: polüuretaaniga lamineeritud kangas või TPU: termoplastiline polüuretaan) valmistatud kate, mida kasutatakse kas koos mähkmesisudega või pannakse vormiõmmeldud mähkme, marlimähkme või kontuurmähkme peale.
Vormiõmmeldud sisemähe (fitted) – mähe, mis on üleni imavast kangast ning ilma veekindla katteta. Kinnitatakse trukkide või krõpskinnitusega. Vajab peale mähkmekatet.
Nelinurkmähe (flat) – nelinurkse kujuga kangatükk, mida on võimalik voltida taskumähkme/katte sisse või mähkida erinevatel viisidel beebi pepu ümber. Võib olla valmistatud venivast kangast (nt tencel, bambus, kanep, puuvill) või mitte-venivast (musliin). Sarnased volditavale mähkmele, kuid neil ei ole mitmekihilist keskosa ning on tavaliselt mõõtudelt suuremad. Nelinurkmähet on lihtne vajadusel ka käsitsi pesta ning enamasti kuivab kiiresti. Vajab kinnitamiseks snappit või mähkme haaknõela ning peale veekindlat mähkmekatet.
Eelseadistatud nelinurkmähe (pre-flat) – mähe, mis on tavalise nelinurkmähkme edasiarendatud versioon. Mähkmel saab eristada nö tiibade osa ülemises servas ja suure nelinurkse või trapetsikujulise imava osa, mida volditakse keskele kitsamaks. Kinnitatakse snappi, mähkme haaknõeltega vmt. Vajab peale mähkmekatet.
Volditav mähkmesisu (pre-fold ja tri-fold) – nelinurkne kangas, mis on kas üleni või mille keskmine osa on õmmeldud mitmekihiliseks, et imavust suurendada. Vajab lisaks kinnitusvahendit ning veekindlat mähkmekatet. Saab voldituna kasutada ka näiteks taskumähkme või veekindla katte sees imava sisuna. Enamik eelvolditud mähkmeid on tehtud naturaalsest materjalist, nagu (orgaaniline) puuvill, kanep, bambus.
Mähkmesisu (insert) – imav osa mähkmest, on enamasti ristküliku või liivakella kujuline ning kasutatakse mähkmekatte või taskumähkme sees.
RIIDEST MÄHKMETE SUURUSED
Ühes suuruses (one-sized) – mähe, mis sobib lapsele sünnist kuni potini (ehk mähkme-ea lõpuni). Mähkme suurust (kõrgust) saab muuta mähkme esiküljel olevate trukkide abil.
Parajas suuruses mähe ehk vastavalt kaalule sobiv mähe (sized) – erinevalt ühes suuruses mähkmest ei ole selle mähkme esiküljel trukke, millega reguleerida kõrgust ehk mähkme suurust. Parajas suuruses mähe võib olla parema sobivusega, kuid vajab vastavalt lapse kaalule ja kasvule teatud aja tagant välja vahetamist suurema vastu.
Vastsündinu mähe (newborn diaper) – ühes-suuruses mähkme väiksem versioon, mis tagab parema sobivuse vastsündinule ning seetõttu on vähem lekkeid. Sõltuvalt mähkmetüübist ja lõikest saab kasutada 2–3 kuud. Osadel tootjatel on ka väga väikseid mähkmeid, mis sobivad enneaegselt sündinud lastele.
RIIDEST MÄHKMETES KASUTATAVAD MATERJALID
Fliis/mikrofliis (microfleece) – polüesterkiud, mida kasutatakse sageli mähkme sisepindadel ning ka mähkmesisude pealmise kihina. Väga pehme materjal, mis juhib vedeliku endast läbi mähkmesisusse. Aitab hoida lapse naha kuivana.
Mikrofiiber (microfibre) – väga imav sünteetiline materjal, kasutatakse sageli taskumähkmetes. Imab vedelikku väga kiiresti, kuid ei tohi olla otse lapse naha vastas, sest on väga suure imavusega. See kuivatab ka nahka ning võib põhjustada nahaärritust.
Bambus (bamboo) – valmistatud naturaalsetest kiududest, on väga imav ja hingav ning antibakteriaalne. Bambus on väga pehme ja säilitab oma pehmuse ka peale korduvat pesu.
Puuvill (cotton) – valmistatud naturaalsetest puuvillakiududest. Mikrofiibrist suurema imavusega. Bambusega võrreldes kuivab kiiremini.
Kanep (hemp) – naturaalne materjal, valmistatud kanepikiust. Imab paremini kui bambus ja mikrofiiber, kuid kuivab aeglasemalt. Suure imavusega, naturaalne, antibakteriaalne, seenevastase toimega ning väga vastupidav ja kauapüsiv. Kanep imab vedelikku aeglasemalt, kui teised materjalid. Soovitame seda kasutada koos teiste kiiresti imavate materjalidega, nt mikrofliisi või bambusega, asetades kanepist sisu välimiseks (st mitte keha vastu).
Tencel (tencel) – toorpuidust valmistatud tehiskiud, mille tootmisprotsess on väga keskkonnasõbralik. Suure imavusega, antibakteriaalne ning kuiva hoidva tundega. Sobib ka tundlikule nahale, sest ei tekita nahaärritusi. Materjal on biolagunev.
Vill (wool) – naturaalne imav materjal, mis on hästi hingav ning mis pärast lanoliiniga töötlemist on niiskuskindel. Sobib kasutamiseks ka suvel, sest vill hoiab temperatuuri ühtlasena, seetõttu ei ole ülekuumenemise ega haudumise ohtu. Villast mähkmekate vajab umbes kord kuus lanoliinitamist ehk lanoliiniga pesemist, et säilitada oma vettpidavad omadused. Villa pesemisel tuleb olla tähelepanelik veetemperatuuride osas, vill ei vildistuks.
MUUD ABIVAHENDID
Snappi – kinnitusvahend, mille abil saab lihtsa vaevaga kinnitada nelinurkmähkme või eelseadistatud mähkme.
Riidest korduvkasutatavad puhastuslapid (cloth wipes) – kangast pestavad lapid beebi puhastamiseks. Sobivad hästi näo, käte või tagumiku puhastamiseks. Lappe võib eelnevalt niisutada vee või kasutada kuivalt.
Lanoliin (lanolin) – lambavillas sisalduv (villa kattev) naturaalne vahataoline aine. Villasest materjalist mähkmed vajavad aeg-ajalt hooldust lanoliiniga, et need säilitaksid oma niiskuskindluse.
Kasulikud teadmised

Miks valida riidest mähkmed?

Millest alustada riidest mähkmete valimisel

Riidest mähkmete pesu ja hooldus

Riidest mähkmete tüübid ja materjalid

Mida mul riidest mähkmetele lisaks vaja läheb?
