Riidest mähkmete pesu ja hooldus
Riidest mähkmete kasutusomaduste ja pika eluea tagamiseks on oluline neid õigesti hooldada. See on lihtsam, kui esmapilgul tundub, sest lihtsate põhitõdede järgimisel leiab iga pere endale sobiva pesurutiini. Siin artiklis anname ülevaate, kuidas:
- uusi mähkmeid kasutamiseks ette valmistada,
- riidest mähkmeid pesta ja kuivatada,
- riidest mähkmeid vajadusel desinfitseerida.
See artikkel on üsna pikk, lugemiseks kulub Sul umbes 9 minutit, kuid see-eest leiad kõige olulisema info ühest kohast. Võta endale natukene aega ning uuri rahulikult – nii paned hea aluse lihtsale mähkmekasutusele 🙂
UUTE MÄHKMETE ETTEVALMISTAMINE
Enne mähkmete kasutuselevõttu tuleb need alati esmalt läbi pesta. Sõltuvalt mähkme materjalist on vajalik üks kuni mitu pesukorda. Sünteetilisest materjalist mähkmesisude puhul piisab tavaliselt ühest pesukorrast, kuid looduslikust materjalist (puuvill, kanep) mähkmesisude korral on hea neid pesta mitu korda. Mõnikord on vaja isegi kümme pesukorda, et mähe ja mähkmesisud saavutaks oma täieliku imavuse. Mähkmed võib kasutusele võtta ka pärast paari pesukorda. Sel juhul tuleb arvestada, et mähe ei ole veel saavutanud oma maksimaalset imamisvõimet ning seetõttu võib esineda lekkeid. Esimeste pesukordade vahel kuivatada ei ole vaja. Uusi mähkmeid võib pesta koos muu heleda pesuga, soovitavalt 40°C juures.
Pane tähele! Igal mähkmel ja mähkmesisul on ka tootjapoolne soovituslik pesemistemperatuur. See võib olla madalam, kui siin soovitatu ning seetõttu võib see tähendada, et mähkmetele ei kehti enam tootjapoolne garantii. Siin antud soovitused põhinevad meie enda ja meie klientide kogemustel ning meie ulatuslikel uurimistöödel.
Oluline on ka märkida, et tootjapoolne garantii kehtib ainult esimesele ostjale, järelturult ostetud toodetele garantii enam ei laiene.
RIIDEST MÄHKMETE REGULAARNE PESEMINE JA KUIVATAMINE
Korralik pesurutiin aitab ennetada võimalikke muresid ning tagab mähkmete pika kasutusea. Pesurutiinis on olulised märksõnad pesutsüklite arv, vee temperatuur ja kogus ning pesuvahendi ja pestavate mähkmete kogus.
Hea pesurutiin koosneb neljast osast.
- Puhasta kasutatud mähe. Eemalda kakasest mähkmest kaka, soovitame seda teha esimesel võimalusel. Kaka eemaldamise lihtsustamiseks võid abivahendina kraapimiseks kasutada nüri nuga või mähkme duši all surveotsikuga puhtaks pesta. Mähkmete puhastamise lihtsustamiseks võid mähkmes kasutada mähkmepaberit või fliislappe. Eemaldatud kaka viska WC-potti mitte prügikasti. Hoiusta kasutatud mähkmeid võimalikult õhurikkas anumas, näiteks suurte aukudega pesukorvis.Kui laps on ainult rinnapiimal, siis mähet kakast puhastama ei pea. Lisatoidul oleva lapse kaka tuleb kindlasti enne mähkmete pesemist eemaldada.
- Eelpesu. Tee kogunenud mähkmetele eelpesu ühe või kahe päeva tagant 40–60°C juures, minimaalselt 1000 pöördega. Eelpesuks vali lühike pesuprogramm (u 30 min), ära kasuta “loputa ja tsentrifuugi” programmi. Kasuta poolt pulbripakile kirja pandud eriti määrdunud pesule mõeldud pesupulbri kogusest. Eelpesu puhul ei ole ole masinas olevate mähkmete kogus oluline ning mähkmed võib jätta niiskena õhurikkasse anumasse põhipesu ootama.
Eelpesu käigus eemaldatakse mähkmetest suuremad pissi- ja kakajäägid. Mida kõrgemaid pöördeid kasutad, seda rohkem musta vett mähkmetest välja saad. Eelpesu tagab selle, et põhipesu toimub uue puhta veega ja mähkmete puhtaks pesemine on efektiivsem. - Põhipesu. Tee eelpestud mähkmetele iga kahe või kolme päeva tagant põhipesu 40–60°C juures, kasutades selleks pikka (2h 30 min kuni 3h 30 min) kestvat veerohket pesuprogrammi. Pesemisel kasuta pesupulbrit vastavalt oma vee karedusele ning mähkmete kogusele. Doseeri pulbrit väga määrdunud pesu koguse järgi. Tavaliselt on parim puuvillastele riietele mõeldud pesuprogramm, sest rohkem vett tagab tõhusama pesu.
- Kuivatamine. Riidest mähkmeid on kõige parem kuivatada õhu käes. Õues kuivatades jälgi, et mähkmekatte PUL kiht ei oleks otsese päikese käes, sest UV kiired võivad seda kahjustada.
Enamikke mähkmesisusid võib kuivatada ka madalal kuumusel kuivatis, kuid veekindlaid katteid ei ole soovitatav kuivatisse panna. See lühendab nende eluiga ja võib rikkuda katte veepidavuse. Kuivatusprogrammi valimisel soovitame kindlasti järgida mähkme küljes olevat hooldusjuhist. Väldi mähkmete kuivatamist radiaatoril või muu kuuma küttekeha läheduses. Kuumusele kõige tundlikumad on bambusest mähkmesisud.
Mähkekatte kummide säästmiseks on hea need kuivama panna pikemat külge pidi. Kõik-ühes mähkmete puhul pane sisu pesulõksudega nööri külge ning katte osa jäta alla rippu, sest nii langeb kummidele kõige vähem raskust.

Tabel 1. Riidest mähkmete pesemise juhend
Lisaks pesurutiinile on oluline arvestada pesu kogusega. Selleks, et pesuvahend teeks oma tööd tõhusalt, on vaja pesumasinasse panna piisavas koguses pestavaid esemeid. Pesumasinasse soovitame pesu panna nii palju, et märg pesu täidaks masina ⅔ kuni ¾ ulatuses (kuiva pesu peaks masin olema üsna täis), sest see tagab riiete omavahelise piisava hõõrdumise. Vähema pesukoguse juures võib pesuvahend hakata liialt vahutama. See aga vähendab omakorda hõõrdumist ning mähkmed võivad hoolimata pikast pesuprogrammist mustaks jääda.
Kui põhipesuks ainult mähkmetest masinat täis ei saa, siis võid masinasse lisada muidu väiksemamõõdulisi riideesemeid (kuni köögirätiku suuruseid) , mida võib 60°C juures pesta. Hästi sobivad erinevad väiksemad rätikud või ka korduvkasutatavad puhastuslapid. Arvesta, et tumedamad esemed võivad anda värvi.
Mida pesemisel veel jälgida?
- Ära kasuta pesupehmendajat, kuna see võib vähendada mähkmete lekkekindlust. Küll aga võid väga kareda vee puhul kasutada veepehmendajat.
- Ära kasuta suure seebi sisaldusega (kuni 5%) pesuvahendeid. Seep võib mähkmetesse ladestuda ja need vetthülgavaks muuta.
- Kasuta pesupulbrit, doseeri vastavalt vee karedusele ja pestavale mähkmekogusele. Pesugeel võib sobida pehme vee puhul, kuid karedas vees on nende efektiivsus madalam.
- Puhasta vähemalt kord kuus ka pesumasinat ennast.
MÄHKMETE DESINFITSEERIMINE
Kõige olulisem: hea pesurutiini puhul ei ole riidest mähkmete desinfitseerimine tarvilik, kuid vahel võib tekkida olukordi, kus desinfitseerimine on tarvilik.
Desinfitseerimine on abiks siis, kui:
- ilmneb, et mähkmete pesurutiin ei ole olnud piisavalt efektiivne ning mähkmed haisevad tugevalt ammoniaagi järgi ja/või mähkmetesse on kogunenud uriinijäägid;
- soovid kasutusele võtta teiselt ringilt ostetud mähkmed ning need enne kasutamist ise põhjalikult puhtaks pesta;
- mähkme(te)le on tekkinud plekid või hallitus;
- beebi pepu läheb mähkme kandmisel punaseks, lapsel on olnud mõni seen- või bakteriaalne haigus.
NB! Osad mähkmetootjad keelavad valgendiga mähkmete pesemise, seetõttu võib desinfitseerimine tühistada tootja antud garantii. See on Sinu otsustada, kas soovid korralikult puhtaks pestud mähkmeid või säilitada tootjagarantii. Oluline on ka märkida, et tootjapoolne garantii kehtib ainult esimesele ostjale, järelturult ostetud toodetele garantii enam ei laiene.
Desinfitseerimine
Desinfitseerimiseks on kaks võimalikku valikut: klooripõhise valgendiga või 90–95°C pesuprogrammiga.
Lihtsam neist on pesemine 90–95°C pesuprogrammiga, kuid see sobib ainult heledatele ja valgetele mähkmesisudele, millel ei ole kummipaelasid külge õmmeldud.
Enne kui alustad desinfitseerimisega – desinfitseerimist tehakse pestud mähkmetele ehk enne kui alustad, pese desinfitseerimist vajavad mähkmed põhipesu juhist järgides läbi (40–60°C, 2,5-3,5h pesuprogramm täiskoguse pesupulbriga).
1. Desinfitseerimine eestlaetavas pesumasinas 90–95°C pesuprogrammiga
90–95°C pesuprogrammiga desifintseerimine sobib valgetele ja heledatele mähkmesisudele (bambus, puuvill jne), kuid ei sobi PUL või minki kangaga mähkmetele (mähkmekatted, taskumähkmed ja kõik-ühes mähkmed), kummipaeltega mähkmetele (nt jalakummidega sisemähkmed) ja mähkmesisudele ning värvilistele mähkmesisudele.
- doseeri pool pesuvahendi kogust määrdunud pesu jaoks mõeldud kogusest vastavalt oma vee karedusele;
- käivita 90–95°C pesuprogramm;
- mähkmed ei vaja pärast seda täiendavat loputust.
Selle meetodi juures ei ole pesumasinas olevate esemete kogus oluline, masin ei pea olema ⅔ kuni ¾ ulatuses täidetud.
2. Väikesemahuline desinfitseerimine (klooripõhise valgendiga)
Väikesemahuline desinfitseerimine on hea lahendus, kui:
- desinfitseerimist vajavaid mähkmeid on vähe;
- protseduuri vajavad mähkmed on erinevast materjalist (PUL, sisud) või
- soovid teha põhjalikuma puhastamise kangema lahusega ning soovid kindel olla, et lahuse kontsentratsioon on õige.
- Enne, kui alustad:
- Kasuta kummikindaid, et kaitsta oma käenahka ning vii kogu protseduur läbi hästi õhutatud ruumis.
- Kõik siin juhises antud kogused on arvestatud ACE Classic valgendi kohta ning võttes aluseks, et klooripõhises valgendis on naatriumhüpokloriti kontsentratsioon 4% (toote ohutuskaardi alusel on kontsentratsioon 1-5%).
- Kõik valgendi kogused on antud milliliitrites (ml) ning 5 liitri vee kohta.
- Väikesemahuline desinfitseerimine
- Alusta protseduuri pestud mähkmetega (mähkmetele on tehtud 2,5-3,5 tundi kestev põhipesu tsükkel koos selleks ettenähtud pesupulbri kogusega).
- Vali tabelist 3 vasakult veerust oma mähkmete olukorrale kõige täpsemini vastav kirjeldus, nii saad teada vajamineva valgendi koguse (milliliitrites) 5 liitri vee kohta.
NB! Pane tähele, et PUL kanga jaoks võid kasutada ainult esimest kahte, kolme viimase puhul on lahus PUL kanga jaoks liiga tugev. - Sega valgendi ämbrisse/kaussi külma vette.
- Pane ämbrisse mähkmed ja kata mähkmed valge puhta käterätikuga – see aitab hoida kõik mähkmed ühtlaselt lahuses.
- Leota mähkmeid 30 minutit.
- Tee pärast loetamist mähkmetele pesumasinas umbes 1 tunni pikkune pesu soojas vees (40°C), kasutades poolt ettenähtud pesupulbri kogust (sama kogus, mida kasutad eelpesu jaoks).
- Kuivata mähkmed nagu tavaliselt.

Tabel 2. Väikesemahuline desinfitseerimine
NB! Kõik siin juhises antud kogused on arvestatud ACE Classic valgendi kohta ning võttes aluseks, et klooripõhises valgendis on naatriumhüpokloriti kontsentratsioon 4% (toote ohutuskaardi alusel on kontsentratsioon 1-5%).
Täiendav info ja soovitused
- Kasuta valgendi käsitlemise ajal kummikindaid, et kaitsta oma käenahka. Väikesemahuline desinfitseerimine tee hästi õhutatud ruumis.
- Klooripõhist valgendit ostes jälgi tootmise kuupäeva. Vahend võiks olla toodetud viimase 6 kuu jooksul, sest siis on selle efektiivsus endiselt säilinud.
Päikesega pleegitamine
On üsna laialt levinud teadmine, et ka päike pleegitab ning desinfitseerib. Päike tõepoolest pleegitab, kuid selle mõju on ainult pinnapealne ning ei anna kauakestvaid tulemusi. Päike toimib ainult kanga pinnal, kuid mähkmesisud on enamasti mitmekihilised ning seetõttu jäävad kõik sisemised kihid ikka endisesse seisukorda.
KUI SEDA INFOT ON PALJU JA SA EI OSKA KUSKILT PEALE HAKATA…
Kui Sa ei oska kuskilt peale hakata, siis kirjuta meile julgelt kas e-mailile, Facebooki või Instagrami. Koos saame paremini vaadata üle, milliste programmidega Sinu pesumasin töötab, kuidas ja millist pesuvahendit valida ning kui palju pesuvahendit doseerida.
Kasulikud teadmised

Miks valida riidest mähkmed?

Millest alustada riidest mähkmete valimisel

Riidest mähkmete pesu ja hooldus

Riidest mähkmete tüübid ja materjalid

Mida mul riidest mähkmetele lisaks vaja läheb?
