5 nõuannet, mis aitavad Sul kasutusele võtta riidest mähkmed
Rõõmustame, et oled jõudnud riidest mähkmeteni ja tunned huvi nende kasutamise vastu! Tõenäoliselt oled riidest mähkmete kasutamise teekonna alguses, kuid kuna me ei tea, kui vana on Sinu beebi ja millised ootused Sul riidest mähkmetele on, siis siit saad omandada nende kasutamise baasteadmised.
Ehk oled riidest mähkmete kohta juba veidi lugenud ja infot tundub olevat rohkem kui seedida jõuad. Võibolla on see postitus Sinu esimene kogemus riidest mähkmete teekonnal. Sellegipoolest loodame, et saame Sulle igakülgselt abiks olla. Küsimuste korral oled alati oodatud meiega ühendust võtma ja küsima just täpselt nii nagu küsida oskad. Head lugemist!
NB! Enne veel, kui alustad ja kui “mähkmesõnavara” on Sulle veel uus, siis soovitame veebilehitseja kõrvalaknas avada seletava blogipostituse, et saaksid kohe vaadata, mida üks või teine sõna tähendab.
1. ÜHES SUURUSES VÕI VASTSÜNDINU SUURUSES MÄHE?
Esmalt, riidest mähkmeid kasutusele võttes tuleb langetada üks otsus, mille järgi edasisi otsuseid teha: kas võtta kasutusele ühes suuruses (one size) mähkmed või esmalt kasutada vastsündinu suuruses (newborn) mähkmeid.
Aga mis vahe neil on, mõtled?
* Ühes suuruses mähe on üldjuhul mõeldud kasutamiseks alates sünnist kuni mähkmeea lõpuni. Mähkme suuruse reguleerimiseks on sellel kõrguse ja laiuse muutmise trukid.
* Vastsündinu suuruses mähe on ühes suuruses mähkme väiksem versioon vastsündinule. See on lihtsalt väiksem, muud erinevust ei olegi.
Enamik ühes suuruses mähkmete kasutusjuhendeid lubab, et see sobib sünnist kuni mähkmeea lõpuni, kuid nii ei pruugi alati ja kõikide tootjate mähkmete puhul olla. Vastsündinu jaoks võivad ühes suuruses mähkmed jääda kohmakad või suured, sest tema jalad on enamasti saledad. Justkui oleks iseendale mitu numbrit suurema kampsuni selga pannud.
Miks on mähkme hea istuvus oluline? Kui mähe on liiga suur, võib esineda lekkeid: jala ja mähkme jalakummide vahele jääb vaba ruumi ning piss võib välja immitseda. Lisaks võib suur mähe lapsele ebamugav olla, sest üleliigset riiet on rohkem.
Kuidas valida mähkme suurust? Pisema vastsündinuga soovitame kasutada alguses vastsündinu mähkmeid, kuid pontsakama beebi puhul võib alustada ühes suuruses mähkmetega. Aga kuna ükski beebi ei sünni standardmõõtudega, siis tõde selgub alles katsetamisel ja peale beebi sündi.

2. MITU MÄHET VAJA ON?
See on kõige sagedamini küsitud küsimus ja sellepärast teeme selle kohta ka eraldi blogipostituse. Selleks, et saaksime öelda, kui palju on mähkmeid esmalt vaja, sõltub paljudest erinevatest teguritest: kui sageli pesta, kuidas kuivatada, kui tihti vahetada mähet, millist mähkmetüüpi kasutada. Mähkmete vajaminev kogus perekonniti erineda, sest iga beebi on erinev. Mõnel päeval vajab beebi keskmisest rohkem mähkmeid, teisel päeval jällegi vähem. Järgmised numbrid on saadud enda kogemusest ja oma klientide tagasisidest ning on üldised.
Mähkmeid soovitatakse pesta üle päeva või igal kolmandal päeval. Näiteks, kui pesta esmaspäeval, siis järgmine pesupäev on kolmapäeval või neljapäeval. Miks see nii on? Riidest mähkmeid võib pesta ka iga päev, üle päeva või lausa kolme-nelja päeva tagant. Mida harvemini neid pesta, seda rohkem mähkmeid on vaja ja seda hoolsamini tuleb uriin ja kaka välja pesta. Kui mähkmeid on liiga vähe, siis on vaja neid tihti pesta, mis võib omakorda tüütuks muutuda.
Mitut riidest mähet siis ikkagi vaja läheb? Vaatleme koguseid kahe enimkasutatava, kuid erineva mähkmesüsteemi näitel. Järgmised numbrid arvestavad seda, et mähkmepark oleks paraja suurusega, ei liiga väike ega liiga suur.
1. Oletame, et oled valinud pesemistiheduseks üle päeva ja Sinu mähkmepark koosneb veekindel kate ja sisu süsteemist.
* Vastsündinu vajab ööpäevas keskmiselt 12 mähkmevahetust. Ta pissib ja kakab sagedasti, seega võiks katteid vaja minna kahe ööpäeva jooksul ligikaudu 15 ja sisusid 36-40.
* Poole aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 10 mähkmevahetust. Ta pissib tihti, kuid ei kaka enam nii tihti. Katteid võiks kahe ööpäeva jooksul vaja minna 6-10 ja sisusid 25-30 ringis.
* Aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 8 mähkmevahetust. Ta pissib, kuid ei kaka enam nii tihti. Katteid võiks kahe ööpäeva jooksul vaja minna 4-6 ja sisusid 16-20 tükki.
* 1,5-aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 6 mähkmevahetust. Mõni piss ja kaka õnnestub ehk potti püüda. Katteid võib kahe ööpäeva jooksul kuluda paar-kolm ja sisusid ligikaudu 10-15 tükki.
2. Oletame, et oled valinud pesemistiheduseks üle päeva ja Sinu mähkmepark koosneb taskumähkmetest ja sisudest taskute sisse. See tähendab, et taskuid ja sisusid on võrdselt või sisusid lausa poole rohkem.
* Vastsündinu vajab ööpäevas keskmiselt 12 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda minimaalselt 30-36 taskumähet ja 36-40 sisu.
* Poole aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 10 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda umbes 20-25 taskumähet ja 25-30 sisu.
* Aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 8 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda umbes 16 taskumähet ja 16-20 sisu.
* 1,5-aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 6 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda umbes 10-12 taskumähet ja 10-15 sisu.
Kui on soov komplekteerida väljaskäimiseks eraldi kaasa võtmise kott, siis võib arvestada veel mõne komplektiga. Loomulikult on need numbrid soovituslikud ja indikatiivsed, sest iga beebi on erinev.
MÄRKUS! Katteid on vaja sama koguse taskumähkmete kohta umbes 3-4 korda vähem. Näiteks: kui kasutad tavaliselt 25 taskumähet, siis katteid vajad sama perioodi kohta ca 7 tükki, sest ühte katet saab kasutada 2-3 korda (kui beebi kaka ei määri katte servasid, siis ka rohkem).

3. KAS MÄHKME KUIVAMISE KIIRUS ON SINU JAOKS OLULINE?
* Sünteetilisest materjalist sisud kuivavad kiiremini, kui looduslikud materjalid.
* Looduslikest materjalist sisud kuivavad aeglasemalt, kuid on imavamad.
* Kõige kiiremini kuivab mikrofiibrist sisu. See imab üsna palju, kuid surve all võib märjast sisust vedelik välja tulla ja lekkeid põhjustada (abinõu: tihedam mähkmevahetus).
* Kõige suurema imavusega ja kõige pikema kuivamisajaga materjal on kanep.
* Keskmise kuivamisajaga materjalid on bambus, puuvill ja nende segud.
* Kuivamisaega mõjutab ka mähkmetüüp: kõik-ühes (AIO) mähkmed kuivavad aeglasemalt kui kate + sisu eraldi või taskumähe + sisu eraldi.

4. KAS LAPS ON MÄRJA SUHTES TUNDLIK?
Mõned lapsed on märja suhtes tundlikumad kui teised. Sellisel juhul on hea kasutada mikrofliisist kuiva hoidvat lappi või valida mikrofliisist sisepinnaga mähe.
Kui last ei sega märg tunne, siis võib kuiva hoidva lapita kasutada ka naturaalsest materjalist (nt puuvill) sisusid ja mähkmeid.
Soovitame katsetada erinevatest materjalidest sisusid, sest mõni ehk meeldib Sulle rohkem kui teine. Kui Sa ei tea, mis Sulle rohkem meeldida võiks, siis kirjuta meile postkasti või mõnele sotsiaalmeedia kontole ja me anname hea meelega Sulle nõu.
5. KAS KRÕPSUDE VÕI TRUKKIDEGA MÄHKMED?
Krõpsudega mähkmeid saab sättida paremini vastavalt lapse vööümbermõõdule ning nende kasutamine on väga sarnane ühekordsete mähkmete kasutamisele. Samas mingist vanusest alates võib laps hakata krõpse ise lahti tegema. See võib juhtuda ka trukkidega, aga seda juhtub kordades vähem, kui krõpsude lahtitegemist.
Krõpsude eest tuleb hoolitseda – enne igat pesu tuleb krõpsud kinni panna, sest muidu võivad nad teisi pesus olevaid esemeid kahjustada. Ka krõpsud ise kuluvad seetõttu kiiremini. Krõpse tuleb aeg-ajalt puhastada.
Trukkidega mähkmed on seadistamisvõimalustelt piiratumad ning lapse kasvades võib vahel ette tulla perioode, kus kasutusel olnud trukkide asetus on jäänud väikeseks, kuid järgmine aste on veel natuke liiga suur. Trukkidega mähkmeid on lapsel keerulisem lahti sikutada ning mähkmetrukid ei vaja eraldi hoolitsust.

6. KUIDAS EDASI?
Meie soovitus Sulle on järgmine: enne beebi sündimist soeta mõned vastsündinu suuruses ja mõned ühes-suuruses mähkmed erinevatelt tootjatelt, et saaksid beebile neid esmalt jalga proovida. Kui beebile on vastsündinu suuruses mähkmed parajad, siis tead, et saad neid juurde soetada. Kui beebile on vastsündinu suuruses mähkmed väiksed ja ühes suuruses mähkmed väikseimas seadistuses paremad, siis saad hoopis neid juurde varuda.
Teame omast kogemusest, et kõige keerulisem on alustamine. Kui tunned, et vajad alustamisel nõu või mõnele tekkinud küsimusele vastust, siis kirjuta julgelt meile kas mõnele sotsiaalmeedia kontole või e-mailile ja lepime kokku aja, mil saame Sulle tutvustada ja näidata kõike seda, milles abi vajad.
Kasulikud teadmised

Miks valida riidest mähkmed?

Millest alustada riidest mähkmete valimisel

Riidest mähkmete pesu ja hooldus

Riidest mähkmete tüübid ja materjalid

Mida mul riidest mähkmetele lisaks vaja läheb?
