Kuidas ära hoida lekkeid?

Riidest mähkmete kasutamine võib alguses tunduda hirmutav, sest äkki mähkmed lekivad? Me ei saa garanteerida, et lekkeid ei teki, kuid me saame jagada juhiseid ja näpunäiteid kuidas võimalikke murekohti vältida või lahendada.

Istuvus
Esmalt alati kontrolli, et mähe oleks korrektselt kinnitatud: vöökohas kuni kahe sõrme laiune vahe ning jalakummid tihedalt ümber jala. Kindlasti lükka jalakummid “aluspükste voltidesse” ehk jala ja keha kokkupuutekohta. Ühes suuruses mähkmete puhul katseta kõrgustrukkidega, et leida oma beebile sobivaim kõrgus. 

Kas panid mähkme õigesti jalga?
Teate ju küll olukordi, kus näiteks masin ei hakka millegi pärast tööle ja siis lõpuks selgub, et juhe ei olnud seinas? Nii ka mähkmetega – mõnikord tasub ka nö baasasjad üle kontrollida. Veendu, et mähe on õiget pidi ning kõik vajalikud komponendid on olemas. Näiteks kontrolli kas taskumähkme sisu on ikka mähkmes sees või kas vormiõmmeldud mähkmel on veekindel kate peal. Lisaks tasub kontrollida, et näiteks kuiva hoidev lapp või mähkmesisu poleks otsapidi mähkmekatte alt väljas. Ka see võib põhjustada riiete märgumist.

Bodyd
Kui kasutad riidest mähkmete peal body, siis see võib põhjustada lekkeid kui body on liialt tihedalt ümber mähkme. Kõige tavalisem on see probleem mikrofiibrist mähkmesisude ja lisaimude puhul. Tavaliselt on sellistel puhkudel leke jalgade juures. Sarnast surve all lekkimist võib põhjustada ka lapsekandmine, kus lina või kandekott avaldab mähkmele liialt survet.

Imavus
Kui mähe lekib ning kogu mähe on täiesti läbimärg, siis sa tõenäoliselt peaksid mähkme imavust suurendama. Näiteks mikrofiibrist mähkmesisu ei pruugi olla piisav eriti palju pissivale beebile. Sellisel juhul oleks soovituslik varuda lisaimusid, mis aitavad mähkme imavust suurendada.

Kui mähe lekib, aga mähkmesisu on pigem kuiv või täiesti kuiv, siis tasub kontrollida ega mähkmesisu pole muutunud veekindlaks ning vajadusel võta ette mähkmete süvapesu.

Kombineeri erinevatest materjalidest sisusid
Bambus, puuvill, kanep, mikrofiiber, fliis – igal materjalil on omadused, mida saab mähkme lekkekindlaks muutmisel ära kasutada. Erinevast materjalist mähkmesisud imavad erineva kiirusega ning see võimaldab sul kokku panna just sellise kombinatsiooni, mis sobib sinu lapsele kõige paremini. Katsetamise perioodil võib küll natuke lekkeid olla, kuid see annab sulle väga hea ülevaate, mis just sinu lapsele kõige paremini sobib.

Mähkmesisude kombineerimisel soovitatakse pepule kõige lähemale panna kõige kiiremini imavam (mikrofiiber) ja kõige kaugemale kõige aeglasem (kanep) sisu. Mikrofiiber kuivatab nahka ja seda ei tohi panna otse vastu peput, vaid sellele tuleb kindlasti panna fliislapp peale või peita mikrofiiber mähkmetaskusse. Mikrofiibri järele tuleks panna puuvill, bambus ning viimasena kanep. Fliis ei ima vedelikku, vaid laseb kogu vedeliku endast läbi, mistõttu fliisi roll on hoida beebi pepu kuivana. 

Parima kombo leidmisel on abiks ka teadmine, kas laps pissib pigem sageli ja väiksemaid koguseid või korraga ja palju. Esimesel juhul saab aeglasemalt imav mähkmesisu oma tööga ise hakkama, kuid teisel juhul on mikrofiibrist kanepi kõrval palju abi.

Kasulikud teadmised

Miks valida riidest mähkmed?

Millest alustada riidest mähkmete valimisel

Riidest mähkmete pesu ja hooldus

Riidest mähkmete tüübid ja materjalid

Mida mul riidest mähkmetele lisaks vaja läheb?

Kuidas ära hoida
lekkeid?