Laser.ee portaalis 15.07.2021 avaldatud artiklis “Riidest mähkmed või mürgised kilekotid – kumba eelistaksid?” on kirjas palju õiget ja olulist, kuid mähkmete pesemist käsitlevate seisukohtadega ei saa küll nõus olla.

Meil on väga hea meel, et riidest mähkmetest räägitakse üha enam ning aina rohkemad pered leiavad oma tee riidest mähkmete juurde. Ringlevaid müüte on palju ning pea kõik on kuulnud õuduslugusid, mida ema või vanaema oma põlvkonna mähkmete kohta on rääkinud. Kahjuks annavad need müüdid oma panuse “mugavama” lahenduse – ühekordsete mähkmete – kasuks otsustamisel.
Nii nagu ringleb õudusjutte, mis põhinevad eelmiste põlvkondade kogemusel, ringleb visalt ka erinevaid müüte riidest mähkmete pesemise ja hooldamise kohta, nt:
- riidest mähkmete pesemiseks sobib ainult spetsiaalne pesupulber,
- mähkmete puhtaks saamiseks piisab ainult paarist supilusikast pesupulbrist,
- riidest mähkmed haisevad ning musti mähkmeid tuleks hoiustada kinnises anumas või kotis,
- klooripõhine valgendi on väga halb keemia ning seda ei tohiks mitte mingil juhul kasutada.
Alustame nende müütide lahti arutamist algusest.
Esmalt – riidest mähkmeid kasutatakse beebide pissi ja kaka püüdmiseks ehk need on riidest esemed, mis on pärast kasutamist väga määrdunud.
Teiseks – riidest mähkmete maailm on kasvanud väga suureks ja laiaks ning erinevaid mähkmeid on tohutus koguses. Pesemise seisukohast on kõige olulisem rääkida mähkmesisude pesemisest. Teema lihtsustamiseks jaotan need hetkel kaheks: mitmekihilised mähkmesisud (bambusest, puuvillast, kanepist, mikrofiibrist jne või eelnevate segust) ning ühe-kahekihilised (musliinid, marlid, õhukesed eelvolditud mähkmed jmt).
Pannes nüüd kaks eelnevat asja kokku, siis sõltuvalt sellest, kas pissiseks ja kakaseks saab lihtne ühekordne marlimähe või väga mitmekihiline (neid kihte võib olla lausa 10 või enam) mähkmesisu, tuleb pesemisel tähelepanu pöörata erinevatele asjadele.
Kui pesemist vajab ühe kuni paarikihiline mähkmesisu, siis tea, et neid mähkmeid on oluliselt kergem puhtaks saada ning need kannatavad ära enamik pesemisvigu. Kui pesemist vajavad mitmekihilised mähkmesisud (või ka nt vormiõmmeldud sisemähkmed), siis on oluline kasutada korrektset pesurutiini. Sellest täpsemalt veidi hiljem.
Põikame nüüd korraks mustade mähkmete hoiustamise ning selle juurde, et määrdunud mähkmed haisevad. Järgnev võib tunduda täiesti uskumatu, aga pissised ja kakased mähkmed ei hakka õigete hoiustamistingimuste ning korraliku pesurutiini puhul haisema! Määrdunud mähkmed tuleks esimesel võimalusel kakast puhastada ning siis hoiustada koos teiste määrdunud mähkmetega võimalikult õhurikkas anumas kuni pesemiseni. Kuidas leida hea anum? Mida rohkem auke, seda parem! Päriselt: kui auk on augus kinni, siis on hea!

Kui on siiski juhtunud, et määrdunud mähkmed haisevad või mähkmed haisevad ka pärast pesu, siis on vaja kiiresti lahendust otsida. Nimelt mähkmesse on aja jooksul tekkinud ammoniaak ning see lõhub mähkmeid ning kahjustab beebi nahka! Aga sellest murest saab üle ning see on nüüd see koht, kus me jõuame jutuga klooripõhiste valgendite (nt ACE) juurde. Jah, mähkmetes tekkinud ammoniaagi lõhustamiseks on vaja teistsuguseid võtteid kui tavapärase mähkmepesu ajal.
Räägime kõigepealt mähkmete pesurutiinist üldisemalt ning seda just mitmekihiliste mähkmesisude seisukohast. Meie soovitus pesurutiini osas:
- Puhasta kasutatud mähe
- Tee kogunenud mähkmetele eelpesu ühe või kahe päeva tagant 40–60°C juures, minimaalselt 1000 pöördega. Eelpesuks vali lühike pesuprogramm (u 30 min). Kasuta poolt pulbripakile kirja pandud eriti määrdunud pesule mõeldud pesupulbri kogusest.
- Tee eelpestud mähkmetele iga kahe või kolme päeva tagant põhipesu 40–60°C juures, kasutades selleks pikalt kestvat (2h 30 min kuni 3h 30 min) veerohket pesuprogrammi. Pesemisel kasuta pesupulbrit vastavalt oma vee karedusele ning mähkmete kogusele. Doseeri pulbrit väga määrdunud pesu koguse järgi.
- Kuivata riidest mähkmed – kõige parem on seda teha õhu käes. Õues kuivatades jälgi, et mähkmekatte PUL kiht ei oleks otsese päikese käes, sest UV kiired võivad seda kahjustada.
Enamikke mähkmesisusid võib kuivatada ka madalal kuumusel kuivatis, kuid veekindlaid katteid ei ole soovitatav kuivatisse panna.
Mida riidest mähkmete pesupulbri valimisel jälgida:

- pesupulber peseb mähkmed paremini puhtaks kui pesugeel,
- kõrge seebisisaldusega (üle 5%) pesupulbrid muudavad mähkmesisud pikapeale vetthülgavaks, sest seep ladestub kihtidesse. Musliinide puhul on ladestumise tõenäosus palju madalam.
- väga üldistatult: nö tavalised pesupulbrid sisaldavad enamasti rohkem pindaktiivseid ühendeid kui taimepõhised, “sensitive” või ökopesupulbrid. Pindaktiivsed ühendid on vajalikud mustuse eemaldamiseks, aga kui neid on mustuse kohta liiga vähe, siis pestavad esemed ei saa puhtaks,
- tavapoe pesupulbrid on täiesti sobivad ning isegi soovituslikumad mähkmete pesemisel, kui spetsiaalsed pesupulbrid.
Korraliku mähkmehoolduse tagamiseks ning võimalikult “pehme” pesupulbri kasutamise kompromissiks võib kasutada ka pesurutiini, kus eelpesu ajal on kasutusel nö tavaline ja “tugevam” pesupulber ning põhipesu ajal “mahedam”.
Nüüd lõpetuseks jõuame ka selle juurde, miks teised emmed soovitavad mähkmete hooldamiseks kasutada klooripõhiseid valgendeid (nt ACE) ja plekieemaldusvahendeid (nt Vanish). Esmalt, neid vahendeid soovitatakse kasutada ainult äärmuslikes olukordades ehk neil puhkudel, kui mähkmed on hakanud haisema või on põhjustanud lapsele nahaärritust või mähkmed on kokku puutunud haigustekitajaga või soovid kasutusele võtta teiselt ringilt ostetud mähkmed. Neid vahendeid ei ole vaja kasutada ja neid ei peaks kasutama iganädalaselt ega isegi igakuiselt. Ainult äärmisel vajadusel.
Alustame plekieemaldusvahenditest (nt Vanish). Plekieemaldusvahendid on olnud soovituslik abivahend riidest mähkmete desinfitseerimiseks ettevalmistamisel. Viimase aasta jooksul on ulatusliku testimise põhjal jõutud järeldusele, et nende kasutamine ei ole otseselt vajalik, kuid nende lisamine ei ole ka negatiivsete mõjudega. Seega plekieemaldusvahendid võime kõrvale jätta, nende kasutamine ei ole otseselt vajalik.

Tuleme nüüd klooripõhise valgendi (nt ACE) juurde. See tundub väga karm vahend. Tõsi, see ongi tugevatoimeline vahend, kuid veel karmim on mähkmetes haisu tekitav ammoniaak.
Ammoniaagist lahti saamiseks on tegelikult kaks väga head meetodit, millest üks sobib suurepäraselt pea kõikidele mähkmesisudele ning on ka täiesti öko. Nimelt 90/95°C juures pesemine. Selline kuumus ei sobi PUL kihiga mähkmetele (nt kõik ühes mähkmed) ega kummidega mähkmetele (nt sisemähkmed), kuid kõikide teiste puhul on see lihtsaim ja ka ökom lahendus tekkinud probleemile.
Ja teiseks meetodiks on klooripõhise valgendiga lahuse tegemine ning mähkmete lühiajaline leotamine selles lahuses. Pärast leotust läbivad mähkmed pesumasinas täiendava pesu ning selle käigus eemalduvad ka viimased valgendijäägid. Aga kas sa teadsid, et klooripõhise valgendi ostmisel tuleks jälgida ka selle tootmiskuupäeva? Seda seetõttu, et klooripõhine valgendi laguneb aja jooksul soolaks ja veeks! Jah, täpselt nii tavalisteks ja kahjututeks aineteks.
Kokkuvõtvalt: vali enda perele sobivad mähkmed lähtudes sellest, milliste mähkmete kasutamine ja hooldamine on teie perele kõige mugavam. Alguses katseta erinevatega ning kogemuse tekkides saad järjest meelepäraseid juurde osta. Riidest mähkmetele ei pea kohe 100% üle minema, tasa ja järgemööda tegutsedes saad täpselt sellise mähkmepargi nagu teie perele kõige enam sobib.
Tea, et ei ole õiget ega valet lähenemist – kui sinu perele sobivad PUL mähkmed ja mitmekihilised mähkmed, siis see on suurepärane. Kui eelistad hoopis villamähkmeid ja musliine, siis ka see on suurepärane. Ja samamoodi on hea ka see, kui kasutad läbisegi üht kui teisest või hoopis kombinatsiooni riidest mähkmetest ja ühekordsetest mähkmetest.
Kui riidest mähkmed on juba olemas, siis loe üle, kuidas neid hooldada ja pesta. Juhendi leiad alati meie kodulehelt: https://nappyspot.eu/riidest-mahkmete-pohitoed/riidest-mahkmete-pesu-ja-hooldus/ ning vastavalt juhendile säti tasapisi paika oma pere mähkmetele ning eelistustele sobiv pesurutiin.
Ja kui ükskõik millises riidest mähkmete teemalises küsimuses jääd hätta, siis kirjuta meile julgelt kas e-mailile, Facebooki või Instagrami ning otsime koos lahendust.