Üks sagedamini küsitud küsimus alustajate riidest mähkmete kasutajate seas on, et mitu mähet kokku võiks olla? Sinu beebile vajaminevate mähkmete kogus sõltub vähemalt neljast olulisest tegurist:
- millist tüüpi mähkmeid kasutada,
- kui sageli pesed ja kuidas kuivatad,
- lapse vanusest ja mähkmevahetuse kordadest,
- beebi suurusest.
Iga pere mähkmevajadus on erinev, sest iga beebi on erinev. Mõnel päeval vajab beebi keskmisest rohkem mähkmeid, teisel päeval jällegi vähem. Võtame need neli olulist punkti ühe kaupa lahti.
1. MÄHKMETE KOGUS SÕLTUB VALITUD MÄHKMETÜÜBIST
Mähkmepargi suurust mõjutab suures osas see, millist tüüpi mähkmed sinu pere jaoks kõige mugavamad on. Vaatame üle enamlevinud mähkmetüüpide vajalikud kogused.
Üldistatult võime loetleda kokku 5 suuremat mähkmetüüpi.
Kõik-ühes mähkmed ehk all-in-one või AIO
Kõik-ühes mähkmed on kasutusmugavuselt väga sarnased ühekordsete mähkmetega. Mähe ei vaja ettevalmistamist, mähkmesisu on õmmeldud mähkme külge. Kui kasutada ainult kõik-ühes mähkmeid, siis neid vajab laps kogu mähkmeea jooksul ligikaudu 30 tükki.
Kõik-kahes mähkmed ehk all-in-two või AI2
Kõik-kahes mähkmete mähkmesisu kinnitatatakse trukiga mähkme külge. Kui kasutada ainult kõik-kahes mähkmeid, siis neid vajab laps kogu mähkmeea jooksul ligikaudu 30 mähet ja 36 sisu.
Taskumähkmed
Taskumähkmed on sarnased kõik-kahes mähkmetega, kuid taskumähkmetel ei kinnitata sisusid trukiga mähkme külge. Mähkmesisu lükatakse katte külge õmmeldud riide alla, mis tasku moodustab. Kui kasutada ainult taskumähkmeid, siis neid vajab laps kogu mähkmeea jooksul ligikaudu 30 mähet ja 36 sisu.
Mähkmekatted koos sisudega
Mähkmekate on õmmeldud veekindlast materjalist ja mähkmesisu asetatakse lahtiselt mähkmekattesse. Kui kasutada ainult mähkmekatteid ja sisusid, siis neid vajab laps kogu mähkmeea jooksul ligikaudu 15 katet ja 36 sisu. Valides katete ja sisude süsteemi, vajad alati vähem katteid, kui näiteks taskumähkmeid või kõik-ühes ja kõik-kahes mähkmeid.
Vormiõmmeldud sisemähkmed
Vormiõmmeldud mähkmed on üleni imavad ja hea lahendus ööseks. Neid vajab laps kogu mähkmeea jooksul ligikaudu 6 tükki.
Mähkmesisudega kehtib selline seaduspärasus: sünteetilised materjalid kuivavad kiiremini kui naturaalsed, kuid samas suudavad imada ka vähem vedelikku.
Sünteetilisteks materjalideks peetakse mikrofiibrit ja mikrofliisi (kasutatakse kuivahoidva kihina, mitte imava mähkmesisuna).
Naturaalseteks materjalideks peetakse bambust, puuvilla, kanepit ja tencelit.

2. MÄHKMETE KOGUS SÕLTUB PESEMISE SAGEDUSEST JA KUIVATAMISVIISIST
Mähkmeid soovitatakse pesta üle päeva või igal kolmandal päeval. Näiteks, kui pesta esmaspäeval, siis järgmine pesupäev on kolmapäeval, hiljemalt neljapäeval. Miks see nii on? Riidest mähkmeid võib pesta ka iga päev, üle päeva või lausa kolme-nelja päeva tagant. Mida harvemini neid pesta, seda rohkem mähkmeid on vaja ja seda hoolsamini tuleb uriin ja kaka välja pesta. Kui mähkmeid on liiga vähe, siis on vaja neid tihti pesta, mis võib omakorda tüütuks muutuda. Kui mähkmeid on liiga palju, venib mähkmete pesemise vahe liiga pikaks.
Mähkmeid soovitatakse üldjuhul kuivatada õhu käes. Küll aga ei ole alati ja iga pere jaoks see võimalik. Mähkmesisusid ja vormiõmmeldud mähkmeid võib üldjuhul kuivatis kuivatada. Kuivati kuivatab mähkmesisud kiiresti ära ja nii saad need juba samal päeval kasutusele võtta. Taskumähkmeid, mähkmekatteid ja teisi PUL-kihiga mähkmeid ei ole soovitatav kuivatis kuivatada, sest kuivati kuumus võib PUL-kihti kahjustada.
Alati tuleb vaadata konkreetse mähkme pesemisjuhist. Oleme oma e-poes iga toote juurde selle ka lisanud, et saaksid mähkmed vastavalt oma elukorraldusele valida.
Eelmises punktis tutvusime põhilisi mähkmetüüpe. Nüüd vaatleme kahe enamlevinud mähkmetüübi näitel mähkmete vajaminevaid koguseid. Järgmised numbrid arvestavad seda, et mähkmepark oleks paraja suurusega, ei liiga väike ega liiga suur.
Oletame, et oled valinud pesemise sageduseks üle päeva ja Sinu mähkmepark koosneb veekindel kate ja sisu süsteemist.
- Vastsündinu vajab ööpäevas keskmiselt 12 mähkmevahetust. Ta pissib ja kakab sagedasti, seega võiks katteid vaja minna kahe ööpäeva jooksul ligikaudu 15 ja sisusid 36-40.
- Poole aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 10 mähkmevahetust. Ta pissib tihti, kuid ei kaka enam nii tihti. Katteid võiks kahe ööpäeva jooksul vaja minna 6-10 ja sisusid 25-30 ringis.
- Aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 8 mähkmevahetust. Ta pissib, kuid ei kaka enam nii tihti. Katteid võiks kahe ööpäeva jooksul vaja minna 4-6 ja sisusid 16-20 tükki.
- 1,5-aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 6 mähkmevahetust. Mõni piss ja kaka õnnestub ehk potti püüda. Katteid võib kahe ööpäeva jooksul kuluda paar-kolm ja sisusid ligikaudu 10-15 tükki.
Oletame, et oled valinud pesemise sageduseks üle päeva ja Sinu mähkmepark koosneb taskumähkmetest ja sisudest taskute sisse. See tähendab, et taskuid ja sisusid on võrdselt või sisusid kuni poole rohkem.
- Vastsündinu vajab ööpäevas keskmiselt 12 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda minimaalselt 30-36 taskumähet ja 36-40 sisu.
- Poole aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 10 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda umbes 20-25 taskumähet ja 25-30 sisu.
- Aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 8 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda umbes 16 taskumähet ja 16-20 sisu.
- 1,5-aastane laps vajab ööpäevas keskmiselt 6 mähkmevahetust. See tähendab, et kahe ööpäeva jooksul võiks kuluda umbes 10-12 taskumähet ja 10-15 sisu.
Koondasime selle tarkuse ka tabelisse.

3. MÄHKMETE KOGUS SÕLTUB SELLEST, KUI TIHTI LAPSEL MÄHET VAHETADA.
Mähkmevahetuse kordade arv on seotud beebi vanusega. Vastsündinu sööb palju ning seetõttu ka pissib ja kakab sageli. Päris alguses on päevas vaja keskmiselt 12 mähet. Lapse vanuse kasvades söögikordade arv tasapisi väheneb ja nende uned pikenevad. Selle tulemusel hakkab tasapisi vähenema vajaminevate mähkmete arv.
Beebi kasvades tekib vajadus ka öömähkme järel. Kui päris alguses on vaja öösel iga paari tunni tagant mähet vahetada, siis ööune pikenedes tekib vajadus suurema imavuse järele. Öömähkmeks sobib hästi vormiõmmeldud sisemähe, eelseadistatud nelinurkmähe kui ka erinevate mähkmesisude kombinatsioon (kanep+bambus või kanep+tencel). Tegelikult on ka vastsündinule öömähkmeid ja vormiõmmeldud sisemähkmeid. Ainult pissi korral ei ole vaja neid iga paari tunni tagant vahetada. Kui mähkmes on kaka, siis tuleb must mähe kohe puhtaga asendada.
4. MÄHKMETE KOGUS SÕLTUB BEEBI SUURUSEST
Eelmist punkti jätkates, laias laastus on mähkmeid kolmes suuruses:vastsündinule (newborn), ühes suuruses (one-size) ja sobivas suuruses (sized). Vastsündinu vajab tunduvalt rohkem mähkmeid, kui suurem beebi, sest ta kakab ja pissib väga tihti.
Ühes suuruses ehk one-size mähe on üldjuhul mõeldud kasutamiseks alates sünnist kuni mähkmeea lõpuni. Mähkme suuruse reguleerimiseks on sellel kõrguse ja laiuse muutmise trukid.
Vastsündinu suuruses ehk newborn mähe on ühes suuruses mähkme väiksem versioon vastsündinule. See on lihtsalt väiksem, muud erinevust ei olegi.
Sobivas suuruses ehk sized mähkmeid kasutab laps kogu mähkmeea jooksul 3-4 erinevat mähkme suurust. Sellised mähkmed istuvad lapsele kõige mugavamalt, sest need on õmmeldud kitsast kaaluvahemikku silmas pidades.
Enamik ühes suuruses mähkmete kasutusjuhendeid lubab, et need sobivad sünnist kuni mähkmeea lõpuni, kuid nii ei pruugi alati ja kõikide tootjate mähkmete puhul olla. Vastsündinu jaoks võivad ühes suuruses mähkmed jääda kohmakad või suured, sest tema jalad on enamasti saledad. Kui sünnib väga pisike või enneaegne beebi, siis tõenäoliselt on tema vastsündinu mähkmete kasutusaeg pikem, kui nii öelda tavakaalus vastsündinul.
Miks on mähkme hea istuvus oluline? Kui mähe on liiga suur, võib esineda lekkeid: jala ja mähkme jalakummide vahele jääb vaba ruumi ning piss võib välja immitseda. Lisaks võib suur mähe lapsele ebamugav olla, sest üleliigset riiet on rohkem.
Kuidas valida mähkme suurust? Pisema vastsündinuga soovitame kasutada alguses vastsündinu mähkmeid, kuid pontsakama beebi puhul võib alustada ühes suuruses mähkmetega. Aga kuna ükski beebi ei sünni standardmõõtudega, siis tõde selgub alles katsetamisel ja peale beebi sündi.

Põnevat avastamist!