Riidest mähkmete maailma sukeldudes võtab esmalt silme eest üsna kirjuks, kuid usu mind, juba üsna varsti orienteerud sa enamikes terminites ja valikutes.
Riidest mähkmetele mähkmesisude valmistamisel on enamasti kasutatud järgnevaid materjal (või nende kombinatsioone):
* mikrofiiber
* puuvill
* bambus
* kanep
* tencel
Neil viiel on kõigil omad tugevused ja nõrkused ning erinevast materjalist tehtud mähkmesisusid kombineerides leiab sobiva lahenduse igaks olukorraks. Alguses võib katsetamine natukene hirmus tunduda ning vaimusilmas on pildid läbimärjast beebist ning pissisest voodist/diivanist/vaibast. Vähemalt mul oli 😀 Aga õnneks tuleb vilumus kiiresti ja kõik need asjad on ka pestavad 🙂
SAAME NENDE MATERJALIDEGA JÄRJEST TUTTAVAKS
Mikrofiiber (microfibre) – väga imav sünteetiline materjal, kasutatakse sageli taskumähkmetes. Imab vedelikku väga kiiresti, kuid ei tohi olla otse lapse naha vastas. Väga suure imavuse tõttu kuivataks see beebi nahka ning põhjustaks nahaärritust. Kui soovid kasutad mikrofiibrist mähkmesisusid mähkmekattega, siis kasuta kas fliislappi mikrofiibri peal või vali mikrofliisiga kaetud sisud.
Mikrofiiber mahutab väga palju vedelikku, kuid surve all tuleb vedelik ka üsna kergelt välja. Kui mähkmed on hakanud lekkima, siis ühe asjana tasubki kontrollida ega bodi liialt survet ei avalda. Ka kandekotis kandmine võib suuremat survet tekitada ning lekkeid põhjustada.

Mikrofliis (microfleece) – polüesterkiud, mida kasutatakse sageli mähkme sisepindadel ning ka mähkmesisude pealmise kihina. Väga pehme materjal, mis juhib vedeliku endast läbi mähkmesisusse. Aitab hoida lapse naha kuivana ja tekitab lapsele kuiva mähkme tunde.
Bambus (bamboo)(pildil) – valmistatud töödeldud bambuskiududest, on väga imav ja hingav ning antibakteriaalne. Bambus on väga pehme ja sõltuvalt kangatüübist säilitab oma pehmuse ka peale korduvat pesu. Kuna bambusriie jätab beebi naha vastas märja tunde, on paljud bambusest mähkmesisud kaetud mikrofliisist riidega.
Bambuskiud on kuumuse suhtes õrnad, seega ära bambusest mähkmete puhul kuumusega liialda. Kuivatit kasuta harva ning vali madala temperatuuriga programm, samuti ära pane bambusest mähkmeid radiaatorile kuivama.

Puuvill (cotton) – valmistatud naturaalsetest puuvillakiududest. Puuvillast mähkmesisude imavus on mikrofiibrist sisude omast suurem, kiiruselt jääb siiski alla ning kuivab natuke aeglasemalt. Puuvill on väga hea valik, kui beebile ei sobi sünteetilistest materjalidest mähkmed. Puuvillane riie jätab beebi naha vastas märja tunde.
Kanep (hemp)(pildil) – naturaalne materjal, valmistatud kanepikiust. Imab paremini kui bambus ja mikrofiiber, kuid kuivab aeglasemalt. Suure imavusega, naturaalne, antibakteriaalne, seenevastase toimega ning väga vastupidav ja kauapüsiv. Kanep imab vedelikku aeglasemalt, kui teised materjalid. Soovitame seda kasutada koos teiste kiiresti imavate materjalidega, nt mikrofliisi või bambusega, asetades kanepist sisu välimiseks (st mitte keha vastu).
Tencel – toorpuidust valmistatud tehiskiud, mille tootmisprotsess on väga keskkonnasõbralik. Suure imavusega ning ka antibakteriaalsete omadustega. Tenceli imavus on sarnane kanepiga, kuid samal ajal kuivab ta kõigist materjalidest kõige kiiremini. Kuna tencel on ka kuiva hoidvate omadustega ning imab üsna kiiresti, siis sobib hästi kõige pealmiseks kihiks pepu vastu.
KOMBINEERI ERINEVATEST MATERJALIDEST SISUSID
Igal materjalil on omadused, mida saab mähkme lekkekindlaks muutmisel ära kasutada. Erinevast materjalist mähkmesisud imavad erineva kiirusega ning see võimaldab kokku panna just sellise kombinatsiooni, mis sobib sinu lapsele kõige paremini. Katsetamise perioodil võib küll natuke lekkeid olla, kuid see annab väga hea ülevaate, mis just sinu lapsele kõige paremini sobib.
Mähkmesisude kombineerimise põhireegel on, et pepule kõige lähemale tuleks panna kõige kiiremini imav sisu ja kõige kaugemale kõige aeglasemalt imav sisu.

Seega kombineerimisel aseta erinevatest materjalidest mähkmesisud selles järjekorras mähkmesse (beebi pepust järjest kaugemale):
* mikrofliis (pildil)
* mikrofiiber
* tencel
* puuvill
* bambus
* kanep
Fliis ei ima vedelikku, vaid laseb kogu vedeliku endast läbi, mistõttu fliisi roll on hoida beebi pepu kuivana. NB! Mikrofiibrit ei tohi kindlasti panna otse vastu nahka, vaid pane (mikro)fliislapp vahele või pane mikrofiiber mähkmetaskusse.
Parima kombinatsiooni leidmisel on abiks ka teadmine, kas laps pissib pigem sageli ja väiksemaid koguseid või korraga ja palju. Esimesel juhul saab aeglasemalt imav mähkmesisu oma tööga ise hakkama, kuid teisel juhul on mikrofiibrist kanepi kõrval palju abi.
Julget katsetamist!
